W dniach 07.06.2013.-09.06.2013. dyrektor Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego Akademii Morskiej w Szczecinie Adrian Druchniak przeprowadził szkolenie dla pracowników Azerbejdżańskiej Akademii Morskiej w Baku w ramach umowy podpisanej przez Rektorów obu uczelni (JM Rektora prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisława Gucmę  i JM Rektora prof. Rasima Bashirova).

Umowa dotyczy przygotowania trenerów z Baku do prowadzenia zajęć z poniższych kursów:

1. Radar, ARPA, BTM;
  2. Global Maritime Distress and Safety System General Operator;
  3. Advanced Training for Oil Tanker Cargo Operations;
  4. Dangerous, Hazardous and Harmful Cargoes;
  5. Training and Qualification for Ro-Ro Passenger Ships;
  6. Personal Survival Techniques;
  7. Fire Prevention and Basic Fire Fighting;
  8. Personal Safety and Social Responsibilities;
  9. Medical First Aid;
  10. Proficiency in Survival Craft and Rescue Boats other than Fast Rescue Boats;
  11. Training in Advanced Fire-fighting;
  12. International Safety Management Code;
  13. Ship Security Officer;
  14. Ship’s Gas Analyzers and their Operation;
  15. Inert Gas System.

Pakiet szkoleń przeprowadzonych przez dyrektora OSRM obejmował kursy indywidualnych technik ratunkowych, ratownika morskiego oraz statków pasażerskich typu ro-ro. Dyrektor pojechał przeprowadzić szkolenie jako pierwszy, ale przede wszystkim pojechał domówić organizację, warunki i szczegóły pozostałych szkoleń. Pozwoliło to na odpowiednie przygotowanie kolejnych trenerów wysyłanych do Baku.  Na miejscu okazało się, że przyszli trenerzy prowadzą zajęcia już od długiego czasu i są bardzo dobrze zorientowani w omawianej tematyce. W wyniku powyższej sytuacji szkolenie przybrało formę dyskusji, wymiany poglądów i doświadczenia, zwłaszcza w sferze przeprowadzanych ćwiczeń, dzięki czemu dla prowadzącego była to również bardzo cenna wizyta.

Mniej więcej po trzech latach od pierwszej wizyty w Baku, dyrektor Adrian Druchniak miał również okazję do przekonania się jak dynamicznie rozwija się i pięknieje stolica Azerbejdżanu. Jedyna rzecz,  która się bez wątpliwości przez ten czas nie zmieniła, to gościnność. Dzięki niej został przyjęty jak przyjaciel – został m.in. zaproszony na wesele syna JM Rektora Akademii Morskiej w Baku p. prof. Bashirova. Pozwoliło to nie tylko na zaobserwowanie rozwoju Baku, ale również na poznanie części kultury i tradycji tamtego regionu za co dyrektor OSRM jest bardzo wdzięczny.

Dyrektor OSRM podczas kursu wraz z kursantami oraz Rektorem Azerbejdżańskiej Akademii.

Dyrektor OSRM z przedstawicielami administracji państowowej Azerbejdżanu.

Stolica Azerbejdżanu - Baku.

Uroczystość weselna.