W dniu 27.04.2013 r. kilkunastu studentów Akademii Morskiej w Szczecinie pod opieką dyrektora OSRM pana Druchniaka Adriana oraz kpt ż.w. Ferlasa Zbigniewa wzięło udział w symulowanych ćwiczeniach ratowniczych pod nazwą „Regaty 2013”.
Ćwiczenia, których organizatorem był Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Miasta Szczecin miały na celu jeszcze lepsze skoordynowanie działania wszystkich służb ratowniczych na wypadek pożaru na jednej z jednostek w czasie The Tall Ships Races.

Oprócz przedstawicieli Akademii Morskiej w Szczecinie, w ćwiczeniach wzięły też udział jednostki WOPR, PSP, OSP, WSPRat,  Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Kapitanatu Portu, Portowej Służby Ratowniczej, Żeglugi Szczecińskiej oraz oczywiście "Dar Młodzieży".

Symulowany scenariusz ćwiczeń „Regaty 2013” polegał na przeprowadzeniu akcji ratowniczej i ewakuacji załogi z żaglowca „Dar Młodzieży”, na którym wybuchł pożar.  Całością ćwiczeń koordynował będąc na żaglowcu przedstawiciel WZKiOL UM Szczecin p. Lech Tański, a wydarzeniami na fregacie kierował komendant kpt. ż.w. Waldemar Frankiewicz.

Po zbiórce, „Dar Młodzieży” zaczęto holować w kierunku Wyspy Grodzkiej, w międzyczasie zaimprowizowano wybuch pożaru na statku. Ogłoszony został alarm pożarowy, informację o zagrożeniu przekazano do Kapitanatu Portu. Kapitanat natomiast poinformował wszelkie służby o pożarze na jednostce. Załoga żaglowca realizowała czynności zgodnie z rozkładem alarmowym. Kilkoro studentów pozorowało lżejsze obrażenia, ratownicy OSP symulowali ciężko rannych. Zaczęto przygotowywać rannych do ewakuacji. Cztery łodzie WOPR rozpoczęły prowadzenie ewakuacji poszkodowanych, podczas gdy jedna łódź z płetwonurkami zabezpieczała ćwiczących. Na nabrzeżu Kapitanatu Portu, PSP urządziła specjalny Punkt Zbiórki Poszkodowanych, OSP Szczecin udzielała pierwszej pomocy medycznej i przygotowywała poszkodowanych do transportu do SOR. Rejon ćwiczeń zabezpieczały jednostki SM, SG i Policji. Żegluga Szczecińska dołączyła do akcji ewakuując załogę „Daru Młodzieży” za pomocą katamaranu Telimena, a WSPRat zabezpieczało medycznie ćwiczących.

Ciężko rannych ewakuowano na noszach, lżej rannych po trapie. Część studentów po założeniu kombinezonów ratunkowych skoczyło do wody -  jedni zostali zabrani przez ratowników WOPR, pozostali po otwarciu tratwy ratunkowej wskoczyli do wody,weszli do tratwy i zostali odholowani do nabrzeża. Opuszczono także łódź ratunkową symulując ewakuację załogi "Daru Młodzieży".

Po ewakuacji załogi z zagrożonej części statku rozpoczęła się akcja gaśnicza „STRAŻAK 24”.  Pożar został ugaszony, a wszyscy studenci AM w Szczecinie bezpiecznie trafili na brzeg. Całe improwizowane zdarzenie zakończyło się pomyślnie, a współdziałanie jednostek ratowniczych odniosło pełny sukces.
Za udział w akcji i pomoc w jej koordynowaniu ze strony Akademii Morskiej w Szczecinie dyrektor ośrodka pragnie serdecznie podziękować  studentom trzeciego roku ratownictwa morskiego biorącym udział w ćwiczeniach,  ich opiekunowi kpt. ż.w. Zbigniewowi Ferlasowi oraz komendantowi "Daru Młodzieży" Waldemarowi Frankiewiczowi i całej załodze żaglowca za pomoc w przygotowaniu studentów i sprzętu do ćwiczeń.