Marynarze których dyplomy lub świadectwa przeszkoleń utraciły ważność lub w najbliższym okresie utracą ważność, a spełniają warunki do odnowienia na podstawie przepisów rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2018 r. w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich (Dz. U. poz. 802), mogą składać wnioski w siedzibie urzędów morskich lub w formie elektronicznej, pod warunkiem przesłania skanów lub kopii wymaganych dokumentów wraz ze stosownym oświadczeniem (potwierdzające zgodność dokumentów z oryginałami). Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach urzędów morskich (czyli świadectwa przeszkolenia, które tracą/utraciły ważność, a odnawiane są na podstawie praktyki pływania - np. szkolenia RO-RO lub zbiornikowce wyższe)

Świadectwa przeszkolenia, które są odnawiane na podstawie ukończonego przeszkolenia uaktualniającego:

Świadectwo przeszkolenia w zakresie indywidualnych technik ratunkowych
Świadectwo przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia podstawowego
Świadectwo przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa (zintegrowane)
Świadectwo przeszkolenia w zakresie ochrony przeciwpożarowej stopnia wyższego,
Świadectwo ratownika
Świadectwo starszego ratownika
Świadectwo przeszkolenia w zakresie opieki medycznej nad chorym

i
utraciły ważność dnia 1 lutego 2020 r.i później, a wyjątkowe okoliczności spowodowane konsekwencjami COVID-19 uniemożliwiły przedłużenie ważności tych dokumentów, pozostają ważne do dnia 31 grudnia 2020 r. Przedłużenie nie wymaga osobnego, urzędowego potwierdzenia.

Powyższe przedłużenie ważności dotyczy w szczególności marynarzy, którzy przebywają obecnie nastatkach, a z uwagi na wprowadzone ograniczenia mają trudności z powrotem do kraju i nie mogą odnowić dyplomu lub świadectw przeszkolenia (...) Marynarze, którzy znajdują się na terenie kraju, a ich dyplomy lub świadectwa utraciły ważność lub w najbliższym okresie utracą ważność powinni niezwłocznie odnowić swoje dokumenty, przy najbliższej możliwej okoliczności.

Jednocześnie informujemy, że z uwagi na brak uzgodnień międzynarodowych w tym zakresie przedłużenie ważności świadectw może nie być akceptowane przez wszystkie administracje morskie. W związku z powyższym w przypadku wątpliwości co do stosowania powyższych wytycznych lub w celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z urzędami morskimi.

Powyższe wytyczne mają zastosowanie do dyplomów i świadectw przeszkolenia wydanych przez polską administrację morską,(...). Wytyczne te mogą ulec zmianie bez uprzedniej informacji. Wytyczne mogą ulec modyfikacji lub zostać cofnięte z uwagi na przyjmowane decyzje, dyrektywy lub inne akty na poziomie Unii Europejskiej lub Międzynarodowej Organizacji Morskiej. W takiej sytuacji wytyczne zostaną stosownie zaktualizowane lub wycofane.

Ewentualne pytania w sprawie przedłużania dokumentów marynarzy proszę kierować na adresy mailowe urzędów morskich dedykowane w tych sprawach:

Źródło: https://www.ums.gov.pl/438-komunikaty-przedluzenie-waznosci-morskich-dokumentow-marynarzy-covid-19.html